کسب رتبه نخست مسابقات ربوکاپ آسیا و اقیانوسیه توسط اعضای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز
 برگشت

تیم رباتیک متشکل از دانشجویان عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز در مسابقات ربوکاپ آسیا و اقیانوسیه مقام نخست را کسب کرد.

رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان واحد شیراز در خصوص تیم رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز اظهار کرد که خودرو هوشمند تیم رباتیک توانست در مسابقات ربوکاپ آسیا و اقیانوسیه در بخش ربات‌های نمایشی مقام نخست را کسب کند.

هوشمندسازی صورت گرفته در خودرو هوشمند دانشگاه آزاد اسلامی شیراز به ‌منظور تبدیل یک خودرو به خودرویی با امکانات هوشمند است. به‌طوری که توانایی درک اشیا را داشته باشد و بتواند خطرات تصادف با انسان، اشیاء و خودروهای در حال تردد را پیش‌بینی کند و براساس علایم و تابلوهای رانندگی الگوی رانندگی و تنظیم سرعت در جاده را نیز کنترل می کند.

این خودرو دارای توانایی صحبت کردن به زبان فارسی است و قابلیت خواندن آخرین اخبار مهم کشور به زبان فارسی را دارد به طوری که خبرهای داغ کشور لحظه به لحظه توسط این خودرو دریافت می گردد و به زبان فارسی و با صوت برای راننده در صورت تمایل خوانده می شود. همچنین راننده می تواند خبرها را در دسته بندی های مختلفی همچون سیاسی، اجتماعی، فناوری انتخاب نماید. 

 قابلیت تنظیم آینه‌ها با حرکات سر و هشدار خواب‌آلودگی راننده در حین حرکت و پخش موسیقی با استفاده از تشخیص حالت چهره برخی از امکانات این خودرو است. این ویژگی خصوصا در تنظیم آینه های سمت شاگرد بسیار کاربردی است و از خطرات ناشی از تصادفات رانندگی می کاهد.همچنین پخش موسیقی بر اساس حالت روحی فرد یکی از ویژگی های جالب این خودرو هوشمند است که با استفاده از تشخیص حالت چهره فرد در طول رانندگی است.

از دیگر مزایای این طرح هشدار خطر خواب آلودگی فرد در جاده است به طوری که اگر فرد در جاده دچار خواب آلودگی شود خودرو این خطر را به راننده هشدار داده و این امکان با در نظر گرفتن حواس پرتی راننده و میزان بسته شدن چشم های راننده انجام گرفته است. این خودرو قابلیت یادگیری علائم رانندگی و توانایی حرکت خودکار بر اساس علائم رانندگی را داراست، یعنی قابلیت شناسایی همه تابلوهای رانندگی در همه نقاط جاده را دارد و توانایی تشخیص این علایم باعث کنترل حرکت راننده می گردد.

از دیگر مزایای این خودرو قابلیت ردیابی و عیب‌یابی خودرو است، به‌طوری که همه اطلاعات کامپیوتری خودرو به طور کامل استخراج‌شده و قابلیت این را دارد تا همه اطلاعات خودرو لحظه‌به‌لحظه ذخیره شود و این قابلیت برای سازمان‌ها جهت اطلاع از میزان دقیق سوخت مصرفی خودرو بسیار مهم و کاربردی است.این خودرو موارد امنیتی مختلفی دارد از جمله اینکه فقط با تشخیص اثر انگشت یا چهره صاحب خودرو قابلیت روشن شدن را دارد و  در غیر این صورت روشن نخواهد شد.

به گفته سید امیر شمس نیا رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان واحد شیراز، محمدرضا بهمنی و اشکان بهمنی اعضای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی شیراز توانستند با اختلاف امتیاز بالا به‌عنوان نخست مسابقات ربات‌های نمایشی این دوره از مسابقات دست پیدا کنند.ی/ع

کد خبر:    2179
تاریخ درج خبر:    ۱۳۹۷/۱۰/۰۱- ۱۱ : ۱۹         تاریخ آخرین ویرایش خبر:    ۱۳۹۷/۱۰/۰۱ - ۱۱ : ۵۶