نگاهداری: ظرفیت نشر و تولید کتاب در دانشگاه آزاد اسلامی بالاست
 برگشت

سرپرست معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی با حضور در غرفه این دانشگاه در نمایشگاه کتاب گفت: دانشگاه آزادظرفیت بالایی در تولید و نشر کتاب دارد.

به گزارش روابط عمومی باشگاه به نقل از حوزه فرهنگی و هنری گروه دانشگاه خبرگزاری آنا ، دکتر بابک نگاهداری با حضور در غرفه مرکز رسانه و نشر علمی دانشگاه آزاد اسلامی در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از آخرین کتاب‌های چاپ شده این دانشگاه بازدید کرد.

سرپرست معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی در جریان این بازدید گفت: رویکردهای دانشگاه آزاد اسلامی در گام دوم خود که مقارن با گام دوم انقلاب نیز هست، باید در انتشارات دانشگاه تجلی پیدا کند. رویکرد دانشگاه در دو حوزه متحول شده: یکی رویکرد علوم انسانی است که با ایجاد معاونت علوم انسانی و هنر، دانشگاه در حال انجام فعالیت‌هایی است و دیگر حوزه مربوط به توسعه فناوری، نوآوری و اشتغال دانش‌بنیان می‌شود.

وی افزود: باید دید این دو رویکرد در تولیدات علمی و کتب تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی نیز ظهور کند. در دو یا سه سال آینده می‌بایست مخاطب درک کند دانشگاه آزاد اسلامی به کدام سمت حرکت می‌کند.

نگاهداری در خصوص ظرفیت‌های علمی دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد: در دانشگاه آزاد اسلامی ۳۰ هزار نفر هیئت علمی و ۳۰ هزار استاد حق‌التدریسی و همکار فعالیت می‌کنند که این ظرفیت نشان از توان تولید بالای علمی دارد که در نشر کتب علمی و تخصصی می‌تواند جلوه کند. همچنین در این دانشگاه یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو در حال تحصیل هستند که مصرف‌کننده کتاب محسوب می‌شوند.

این مقام مسئول اضافه کرد: دانشگاه آزاد اسلامی هر دو ظرفیت تولید و نشر کتاب را دارد. پس این نیاز وجود دارد که ابعاد مختلف ظرفیت نشر در دانشگاه را بیش از گذشته بشناسیم و به آن توجه کنیم. شبکه‌سازی ظرفیت‌های واحدهای دانشگاهی در سراسر کشور به همراه ساماندهی بازار خرید کتاب می‌تواند در استفاده بهینه از ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی مفید باشد.

وی در تشریح پیشنهادهای خود مطرح کرد: به‌منظور ساماندهی بازار خرید کتاب می‌توان بازار اینترنتی و یک‌پارچه کتاب را در سطح دانشگاه ایجاد کرد. همچنین برای ساماندهی بهتر و سریع‌تر بازار کتاب، نیاز است تا در آیین‌نامه‌های مربوط بازنگری کنیم و به‌روزرسانی انجام شود تا بتوانیم متناسب با بازار نشر کتاب حرکت کنیم.

نگاهداری تصریح کرد: کیفیت تولیدات علمی هم باید به سمت تألیف کتاب برود و این ظرفیت بالای اساتید دانشگاه آزاد اسلامی باید مولد علم باشند نه مترجم آن؛ که نیازمند طراحی سازوکار مناسبی برای بازار نشر است که به نحوی باشد که اساتید هم به سمت تولید علم و تألیف کتاب مشتاق شوند.

وی ابراز امیدواری کرد: با اعمال تغییراتی که بیان شد می‌توانیم شاهد تحولی در نشر علمی دانشگاه باشیم به‌طوری‌که حرکت علمی دانشگاه آزاد اسلامی زیبنده نام بزرگ‌ترین دانشگاه مولود انقلاب اسلامی باشد.

کد خبر:    2190
تاریخ درج خبر:    ۱۳۹۸/۰۲/۱۵- ۱۶ : ۳۱         تاریخ آخرین ویرایش خبر:    ۱۳۹۸/۰۲/۱۵ - ۱۶ : ۳۳