ساخت داربست های سه بعدی استخوانی توسط عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان خمینی شهر اصفهان
 برگشت

آقای امیرسالار خندان عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان و محقق پسا دکتری دانشگاه امیرکبیر، اخیرا به همراه جمعی از دانش آموختگان گروه مهندسی مواد و مهندسی مکانیک و تعدادی از پزشکان در حوزه ارتوپدی موفق به طراحی و ساخت داربست های سه بعدی استخوانی به کمک پرینتر سه بعدی شده است .

وی دراین خصوص بیان کرد: ما به همراه روش پرینتر سه بعدی از تکنیک های جانبی مثل خشکایش انجمادی نیز بهره گرفته ایم .

بکارگیری داربستهای استخوانی متخلخل ساخته شده به روشهای خشکایش انجمادی و پرینتر سه بعدی بدن را مقابل پوکی و سرطان استخوان و ضایعات استخوانی حفظ می‌کند.

دکتر خندان تشریح کرد : حوادث و اتفاقات زيادي روي مي‌دهد كه ضربات ناشي از آن نياز به پيوند استخوان را افزايش مي‌دهد. با توجه به آمار موجود در منابع، به عنوان مثال در ايالات متحده آمريكا سالانه بالغ بر 6 ميليون مورد شكستن استخوان روي مي‌دهد كه حداقل 550000 مورد از آن نياز به پيوند استخوان دارد. اين نكته نيز حائز اهميت است كه ميانگين شكستگي استخوان 4/2 نفر به ازاي هر 100 نفر است كه در مردان اين آمار (8/2 به ازاي هر 100 نفر) بيش از زنان (2 برابر به ازاي هر 100 نفر) است. 

عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان افزود: ما برای یک سری از شکستگی ها از جایگزین های استخوانی از جنس پلیمرها و سرامیک ها یا ترکیبات پلیمر- سرامیکی کمک گرفته ایم که تمام مواد پایه های بیوپلیمری دارند و از منابع طبیعی مانند جلبک هستند.این  سرامیک های بکارگیری شده نیز هیچگونه اثر جانبی روی بافت نمی گذارند. بیوپلیمرها و بیوسرامیک‌ها دُوزهای متفاوتی از استخوان هستند که می‌توانیم به‌صورت پودر آن‌ها را آماده کنیم. استخوان انسان از چند قسمت تشکیل شده است. یک قسمت بافت آبی دارد، قسمت دیگر بافت پلیمری و در نهایت یک قسمت بافت سرامیکی که بافت سرامیکی‌ آن را می‌توانیم از حیوانات بگیریم، از انسان برای انسان دیگر استفاده کنیم یا سنتز کنیم.

آقای دکتر خندان با ساخت این دستاورد امسال در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی که در محل نمایشگاه بین المللی تهران تشکیل شد شرکت کردند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کد خبر:    2260
تاریخ درج خبر:    ۱۳۹۸/۱۰/۲۴- ۱۰ : ۲۳         تاریخ آخرین ویرایش خبر:    ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ - ۱۶ : ۴