تدوین آیین‌نامه ارزشیابی عملکرد و رتبه‌بندی باشگاه‌های پژوهشگران جوان و نخبگان واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی
 برگشت

رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی از تدوین آیین‌نامه ارزشیابی عملکرد و رتبه‌بندی باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد خبر داد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، بابک نگاهداری رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان ضمن تأکید بر اهمیت و جایگاه باشگاه در دوره جدید، مأموریت اصلی این مجموعه را تهییج خلاقیت و روحیه پژوهش و جستجوگری در دانش‌آموزان و دانشجویان و به‌منظور شناسایی استعدادهای درخشان و نخبه برای توانمندسازی بیشتر آن‌ها در جهت حل مسائل کشور دانست.

وی با بیان اینکه خروجی چنین نظامی تربیت پژوهشگران، فناوران و مدیران آینده کشور از بین نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی است، گفت: با توجه به رویکردهای جدید، تغییرات تحول‌آفرینی در آیین‌نامه‌های باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان صورت گرفته که پس از تصویب نهایی در هیئت‌امنای باشگاه، به واحدها ابلاغ خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه پیش‌نویس آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها تهیه و برای رؤسای واحدها در استان‌ها و رؤسای باشگاه‌های واحدها ارسال شده است، تصریح کرد: آیین‌نامه جدید عضویت در باشگاه، دستورالعمل راه‌اندازی باشگاه‌های تخصصی و حرفه‌ای، شیوه‌نامه برگزاری مسابقات، دستورالعمل ارزیابی عملکرد و رتبه‌بندی باشگاه‌ها و... از مهم‌ترین این موارد است.

رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: دستورالعمل مسابقات، رویدادها، جشنواره‌ها و المپیادهای علمی دانشگاه آزاد اسلامی در جهت ارتقای دانش، توانمندسازی، حمایت و تسهیلات هدفمند و ساماندهی فعالیت‌ها و مسابقات در حوزه‌های علمی، پژوهشی، فناوری و اندیشه‌ورزی در راستای مشارکت دانشجویان در حل مسائل کشور ارائه شده است.

وی افزود: بر اساس این دستورالعمل‌ها، باشگاه هر واحد که در مسابقات استانی موفقیتی کسب کند، دارای باشگاه تخصصی می‌شود و در مسابقات ملی شرکت خواهد کرد. به همین ترتیب باشگاه‌های تخصصی که در مسابقات ملی موفق شوند، دارای باشگاه حرفه‌ای جهت اعزام به مسابقات بین‌المللی می‌شوند.

نگاهداری ادامه داد: باشگاه‌های واحد اعضای استعدادهای برتر، باشگاه‌های تخصصی اعضای استعداد درخشان و باشگاه‌های حرفه‌ای اعضای نخبه را تحت پوشش قرار خواهند داد.

وی با اشاره به تغییرات صورت‌گرفته در آیین‌نامه عضویت، تصریح کرد: در آیین‌نامه قبلی اعضا در چهار گروه با عناوین عضو عادی، عضو پژوهشگر، عضو استعداد درخشان و عضو نخبه تعریف شده بودند، اما آیین‌نامه جدید بر سه گروه استعداد برتر، استعداد درخشان و نخبه تأکید دارد. جداول پیچیده جهت ارتقای عضویت که بعضاً به دلیل پیچیدگی باعث ایجاد بروز خطا در جذب افراد شایسته می‌شد، با مجموعه‌ای از شرایط استاندارد جایگزین شده است.

رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در راستای افزایش کارایی و بهره‌وری فعالیت‌های باشگاه، آیین‌نامه ارزشیابی عملکرد و رتبه‌بندی باشگاه واحدها تدوین شده است، اظهار کرد: براساس این آیین‌نامه؛ باشگاه هر واحد در پایان هر سال براساس عملکرد به چهار گروه باشگاه با رتبه عالی، خوب، متوسط و ضعیف دسته‌بندی می‌شود.

نگاهداری در پایان گفت: باشگاهی که بهترین عملکرد را داشته و بیشترین امتیاز را کسب کند، به‌عنوان باشگاه ممتاز معرفی خواهد شد. حق مسئولیت و نحوه تمدید قرارداد رؤسای هر باشگاه نیز براساس رتبه اخذشده تعیین خواهد شد. آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های حوزه دانش‌آموزی نیز تهیه شده که در مرحله بعد به نظرخواهی گذاشته می‌شود.

 

منبع : http://ana.ir/i/401588

کد خبر:    2194
تاریخ درج خبر:    ۱۳۹۸/۰۴/۱۲- ۰ : ۳۱         تاریخ آخرین ویرایش خبر:    ۱۳۹۸/۰۴/۱۲ - ۷ : ۲۱