پنجمین نشست راهبری باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان منطقه 7 دانشگاه آزاد اسلامی
 برگشت

پنجمین نشست راهبری باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان منطقه 7 دانشگاه آزاد اسلامی(استان های فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویر احمد به میزبانی واحد شیراز  برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی شیراز، پنجمین نشست راهبری باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان منطقه 7 دانشگاه آزاد اسلامی(استان های فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویر احمد با هدف هم اندیشی نمایندگان ستاد مرکزی باشگاه با روسای باشگاه‌ها در واحدها، تعامل، ارزیابی و نظارت و همچنین هدایت و توانمندسازی علمی دانشجویان و حمایت از انجمن‌های علمی و ... در واحد شیراز به مدت 3 روز برگزار شد.

دکتر علیرضا عموعابدینی، مدیرکل مسابقات و رویدادهای علمی دانشجویی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در خصوص فراخوان طرح‌های تحقیقاتی و فناورانه دانشجویی98 (فطرت) در واحد شیراز گفت: «با توجه به رویداد پرواز ایده‌ها و رویکرد جدید باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان از تغییر در دستورالعمل و شیوه طرح‌های پژوهشی دانشجویی در آینده نزدیک خبر داد و اظهار کرد: «که در این رویکرد به دنبال ساده سازی، فراگیری و آموزش نیروی متخصص هستیم.»

وی افزود: «در این راستا طرح‌های پژوهشی به منظور حمایت و هدایت ایده‌های نوآورانه و افزایش مشارکت دانشجویان در راستای حل مشکلات منطقه‌ای و کشور در سه گروه تعریف شده‌اند. طرح‌های حاصل از مسابقات، طرح‌های فراخوانی و طرح‌های نوآورانه.»

عموعابدینی بیان کرد: نحوه داوری رویداد پرواز ایده‌ها به صورت ارائه‌های 15 دقیقه‌ای توسط هر واحد دانشگاهی انجام می‌‌شود.

دکتر زهراسادات ذبیحین‌پور جهرمی، مدیر حوزه ریاست، روابط عمومی و اموربین الملل باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی طی سخنانی اظهار کرد: «ستاد مرکزی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در راستای هم‌اندیشی، راهبری و تعامل با رؤسای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان به صورت چهره به چهره و برگزاری نشست راهبری را در دستور کار خود قرارداده است که پنجمین نشست در استانهای فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد درحال برگزاری است.»

وی گفت: «در راستای تسهیل در عضویت و استفاده از دانشجویان و دانش آموزان مستعد دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین هدایت، توانمندسازی و حمایت از آنها، آئین نامه‌های عضویت، حمایت و تسهیلات باشگاه که به تصویب هیأت امنای باشگاه رسیده است در چند روز آینده ابلاغ خواهد شد.»

ذبیحین‌پور جهرمی افزود: «انتظار می رود که با توجه به حمایت‌های ویژه‌ای که برای اعضای باشگاه از قبیل حمایت در مسابقات، همایش‌ها، توانمندسازی اعضاء با استفاده از طرح کارورزی اعضای باشگاه براساس تفاهم نامه منعقد شده با وزارت کار، حمایت در استخدام و جذب به عنوان هیأت علمی در نظر گرفته شده است باشگاه به جایگاه واقعی خویش نزدیک شود.»

دکترسیدامیرشمس‌نیا، رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان استان فارس هم گفت: «استان فارس در راستای مسابقات ملی هر استان متولی مسابقات ایده تا عمل دانشجویی متولی دو مسابقه توریسم مذهبی و معماری پارامتریک است که مسابقه توریسم مذهبی در 15 اسفند ماه سال جاری به صورت مجازی و مسابقه معماری پارامتریک در شهریور ماه 1399 به میزبانی واحد شیراز برگزار خواهد شد.»

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، مهندس امیر جدیدی مدیرکل هدایت و توانمندسازی دانش آموزی دانشگاه آزاد اسلامی در پنجمین نشست راهبری باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان واحدها و مراکز دانشگاهی استان های بوشهر و کهگیلویه و بویر احمد با بیان اینکه فعال سازی انجمن های علمی واحدها و مراکز آموزشی استان ها مورد تأکید باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان است، گفت: باید ضمن تعیین تکلیف انجمن های علمی کم تحرک دانشگاه ها، انجمن های علمی جدید متناسب با رشته های تحصیلی ایجاد و مشغول به فعالیت شود.

وی با تأکید بر برقراری ارتباط مؤثر و مستمر میان باشگاه پژوهشگران جوان با دیگر نهادهای استان ها، اذعان کرد: با توجه به اینکه توانمندسازی اعضاء باشگاه مد نظر است، ارتباط با مراکز رشد جهت معرفی اعضاء برگزیده باشگاه بسیار مورد تأکید است.

جدیدی با اشاره به اینکه رویکرد جدید باشگاه پژوهشگران جوان در خصوص توانمندسازی اعضاء حضور در بستر برنامه هایی پویا و آینده نگر می باشد، توضیح داد: باید متناسب با پتانسیل واحدهای دانشگاهی و مزیت های منطقه و استانی، برنامه هایی از قبیل مسابقات و رویدادهای دانشجویی و دانش آموزی تدوین شود که ضمن جلب مخاطب در انجام مأموریت های جدید دانشگاه نیز مؤثر واقع شود.

مدیرکل هدایت و توانمندسازی دانش آموزی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی از برگزاری دو مسابقه دانش آموزشی در کشور خبر داد و اضافه کرد: جشنواره ملی اندیشه ورزی و جشنواره ملی اسباب بازی با رویکرد دست ورزی برگزار خواهد شد که مطلوبست پیش رویداد آن به صورت استانی انجام و برگزیدگان هر استان جهت برنامه نهایی معرفی شود.

مدیر برنامه ریزی و راهبردی باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی در این نشست از تغییر فعالیت های این باشگاه از حمایت محور به فعالیت محور و مسئله محور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، دکتر بخش امین مدیر برنامه ریزی و راهبردی باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در پنجمین نشست راهبری با تشریح آیین نامه باشگاه توضیح داد: براساس آیین نامه، شورای باشگاه پژوهشگران جوان در استان ها متشکل از ریاست دانشگاه آزاد اسلامی استان به عنوان رئیس شورا، معاون پژوهشی واحد مادر به عنوان قائم مقام، رئیس باشگاه استان با سمت دبیر و سه نفر از رؤسای باشگاه های واحدهای استان به عنوان عضو به همراه رئیس بنیاد ملی نخبگان استان و رئیس سما باید حداقل ماهیانه یکبار تشکیل جلسه داده و مسائل را رصد کنند.

بخش امین با بیان اینکه باشگاه پژوهشگران و نخبگان که با پسوند جوان مشغول فعالیت است در سیاست و رویکرد جدید خود به دنبال انجام فعالیت ها با شور، نشاط و پویایی است، اظهار کرد: در این جلسات ماهیانه، مطالب مختلف به طرح و هم اندیشی گذاشته شود تا فعالیت های باشگاه متمایز از قبل و ارتقاء یافته صورت پذیرد.

وی با بیان اینکه توانمندسازی اعضاء باید در قالب فعالیت های مهیج و شورآفرین همانند مسابقات صورت گیرد، ادامه داد: برنامه هایی نظیر رقابت های مختلف علمی که متناسب با پتانسل درونی جوانان است، در پویاسازی فعالیت های باشگاه نقش بسزایی دارد.

مدیر برنامه ریزی و راهبردی باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه در حقیقت باشگاه پژوهشگران جوان محلی برای انجام نشست های علمی و متفکرانه میان علاقه مندان به مباحث علمی است، تشریح کرد: باشگاه به عنوان یک پاتوق علمی محلی است که اعضاء در آن به بررسی مسائل علمی پیرامون خود می پردازند.

این مسئول یادآور شد: خوشبختانه در تمامی واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی زیرساخت های فیزیکی و امکانات مناسب برای فعالیت در تمامی عرصه ها وجود دارد.

بخش امین با بیان اینکه در دوره مدیریت جدید دانشگاه تأکید بر انجام فعالیت ها در باشگاه پژوهشگران جوان از حمایت محور به مسئله محور و فعالیت محور شده است، خاطرنشان کرد: باید روحیه ای در دانشجویان ایجاد شود که خودجوش و با میل شخصی به عضویت باشگاه درآیند و با انگیزه مضاعف دورهمی های علمی تشکیل داده و موضوعات را مطرح و به چالش بکشند.

وی با بیان اینکه آیین نامه های عضویت در باشگاه پژوهشگران جامع و کامل است، عنوان کرد: باشگاه ضمن حمایت، در سرعت بخشی به فعالیت های دانشجویان و اعضاء از طریق ایجاد کارگاه ها، در اختیار دادن امکانات و سرمایه های مورد نیاز همراه پژوهشگران خواهد بود.

مدیر برنامه ریزی و راهبردی باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: باید تمامی فعالیت های باشگاه ها در سامانه باشگاه ثبت شوند چرا که نظام سیستم ارزشیابی باشگاه براساس میانگین فعالیت های ثبت شده و تعداد عضویت در نظر گرفته شده و رتبه بندی دانشگاه در کشور براین اساس است.

وی با اشاره به بودجه ریزی جدید دانشگاه به تشریح تخصیص بودجه باشگاه به فعالیت های باشگاه پرداخت و توضیح داد: براساس آمارها، باشگاه پژوهشگران نسبت به بودجه خود بهره وری بسیار مناسبی به ثبت رسانده است که برهمین اساس بودجه ریزی نیز متناسب با برنامه ها، فعالیت محور تدوین شده است.

ایشان با بیان اینکه نظام بودجه ریزی تغییر کرده است، افزود: مطابق نظام جدید بودجه ریزی، 15 درصد بودجه به شرکت در مسابقات، 15 درصد به برگزاری مسابقات علمی، 10 درصد به برگزاری کارگاه های توانمندسازی ( براساس نیازسنجی)، 5 درصد به برنامه های فرهنگی،اجتماعی و جهادی، 15 درصد به تسهیلات، 30 درصد به انجمن ها، 5 درصد به طرح های پژوهشی و 5 درصد به فعالیت های اطلاع رسانی و روابط عمومی تعلق گرفته است.

 

 

 

کد خبر:    2266
تاریخ درج خبر:    ۱۳۹۸/۱۱/۱۵- ۱۵ : ۴۱         تاریخ آخرین ویرایش خبر:    ۱۳۹۸/۱۲/۱۲ - ۱۱ : ۳۷