چیرانی مطرح کرد: حل معضل‌های استانی از طریق پژوهش‌های دانشگاهی
 برگشت

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان گفت: باید مزیت‌ها و معضل‌های هر استان را به تفکیک احصا کرده و توان پژوهشی خود را روی حل مسائل استانی متمرکز کنیم.

 ابراهیم چیرانی در گفتگو با خبرنگار حوزه دانشگاه و سیاست گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، جذب درآمدهای غیرشهریه و کاهش وابستگی به شهریه دانشجو را مهم‌ترین برنامه دانشگاه آزاد استان گیلان دانست و تأکید کرد: درآمدهای غیر شهریه‌ای را از طریق ارائه طرح‌های تحقیقاتی برون دانشگاهی که نیاز سایر نهادها است و به تولید محصولات فناورانه مرکز رشد دانشگاه منتهی می‌شود دنبال می‌کنیم.

وی با اشاره به ۲۲ شرکت مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد واحد رشت افزود: در فروش شرکت‌هایی که محصولات مورد نیاز جامعه را تولید می‌کنند مشارکت می‌کنیم  چراکه این شرکت‌ها اختراع، اکتشاف و محصولات زیادی دارند اما معمولاً در تجاری‌سازی محصولات به مشکل برخورد می‌کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان درباره پروژه‌های مورد حمایت دانشگاه آزاد استان گیلان عنوان کرد: در حال حاضر در منطقه گیلان روی نیروگاه‌های بادی و خورشیدی که در تولید برق از یک ویژگی خاصی برخوردار هستند کار می‌کنیم.

وی ادامه داد: تولید قطعات خاصی از خودرو که از خارج از کشور وارد می‌شوند، بذرهای ویژه منطقه‌ای که بیشترین بازدهی از نظر کیفی و کمی در تولید محصولات کشاورزی دارند و همچنین بهینه‌سازی سیستم آبیاری نوین که مورد نیاز منطقه گیلان است ازجمله پروژه‌های مورد حمایت دانشگاه آزاد استان گیلان هستند.

چیرانی با تأکید بر حل معضل‌های استانی از طریق پژوهش‌های دانشگاهی گفت: باید مزیت‌ها و معضل‌های هر استان را به تفکیک احصا کرده و توان پژوهشی خود را روی حل مسائل استانی متمرکز کنیم تا به راه‌حل‌های عملیاتی برسیم.

وی تصریح کرد: چالش‌های اصلی در این مسیر عمدتاً مالی است و نمی‌توان به بودجه خود دانشگاه اکتفا کرد، بلکه نیاز به حمایت از سمت دستگاه‌های اجرایی است که بودجه‌ها پژوهشی خود را به دانشگاه اختصاص دهند اما بکماکان با توجه به بودجه محدود دانشگاه کار را تا مرحله تجاری‌سازی جلو می‌بریم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان درباره برنامه‌های هفته پژوهش در واحدهای دانشگاهی استان گیلان گفت: علاوه بر برنامه‌های سال‌های قبل به دنبال نمایش، شناخت و معرفی محصولات فناورانه شرکت‌های مرکز رشد هستیم تا ضمن پیدا کردن سرمایه‌گذار بتوانیم آن‌ها را  تجاری‌سازی کنیم.

کد خبر:    2158
تاریخ درج خبر:    ۱۳۹۷/۰۸/۲۹- ۱۰ : ۵۶         تاریخ آخرین ویرایش خبر:    -